Amikor lecsengenek nálunk a születésnapok, december elején és átadtam az adventi naptárakat is, akkor kezdek csak karácsonyra készülődni. Ilyenkor még 3 hetem van és ebbe bőven belefér mindenféle készülődés, ha jól van tervezve és ütemezve, akkor stresszmentesen, kellemes hangulatban lépdelhetünk az ünnepek felé.
Tudom, hogy a kölykök, a konyha és a karrier mellett nincs már sok időnk és energiánk, de ha előre megtervezzük mit mikor csinálunk, még élvezhetjük is az előkészületeket. Mert ugye a karácsony nem arról szól, hogy lótunk-futunk, ezer feladatot egyszerre csinálunk, majd szenteste bedagadt bokával jajgatunk a kanapén, hogy elfáradtunk!
Nekem a következő dolgok váltak be, de kellett hozzá néhány év, amíg ez a terv, mindig javítgatva, minőséget hozott a karácsony előtti hetekbe. Az én TOP 10 listám:
1. a nagytakarítást NEM az ünnepek előtt csinálom
hanem egész évre elosztva, naponta 15-20 percet töltök el takarítással, általában reggel, de ha munkába megyek, akkor este. Persze, amíg ez nem volt része a napi rutinomnak, addig én is sokat takarítottam az adventi időszakban. Ha csak tudod, oszd szét a takarítási teendőket napi illetve heti adagokra, ne legyen egyszerre több órás takarítási maratonod, mert abba még a tisztítóprofi is belefárad és megutálja az amúgy nem is olyan szörnyű tevékenységet.
Ha az évi takarítási terv érdekel téged, arról majd januárban kezdek rendszeres blogolni, így a következő ünnepeknél már neked sem kell feje tetejére állítani majd a házat, hogy szép, tiszta és ápolt otthonban ünnepeljetek. Akkor lehet majd csak igazán élvezni a közös időt, ha nem kell ablakot mosni, ajtókat portalanítani vagy a konnektor körüli mocsokfoltokat ledörzsölni! alleluja!
A heti takarításban segítenek a gyerekeim is, akiknek 1-1 feladatot adok, általában zene mellett táncolva, vagy a porszívót túlénekelve teljesítjük, a házunk 1 óra alatt készen van, ha mind az öten tisztítunk. Ez azért nem rossz, ugye?
2. elkülönítem a karácsonyi pénzt és CSAK abból gazdálkodom
itt mindenkinek magának kell eldöntenie, mennyi pénz áll a rendelkezésünkre az ünnepekhez. Írjunk egy listát, mi az, amire ilyenkor pénzt adunk ki:
- ajándékozás,
- étel-ital, édességek
- karácsonyi kártyák, képeslapok
- karácsonyfa és díszítés
- karácsonyi menü
- karácsonyi vásárosdi
- extra költségek:mozi, színház, koncert, egyebek
- SOS menet: ha valami mégsem úgy sikerül, ahogy elterveztük
3. megtervezem a heti menüt
ez nemcsak karácsony előtt aktuális, hanem egész évben nagyon sok időt, energiát, stresszt spórolok a heti menü elkészítésével. Az elején csak egy egyszerű papírra írtam fel, hogy azon a héten melyik 7 ételt fogom megfőzni, majd azokhoz vásároltam be a heti beávásárlás alatt. Aztán volt egy időszak, amikor egy krétatáblára írtam fel a napi menüt, hogy a gyerekek is tudják, mi lesz majd, ha hazajönnek délben. Most egy parafatáblán “dolgozom”, oda kerülnek fel a lefóliázott ebédötletek, kategóriák szerint:
Minden vasárnap este kikeresem a mára már megdagadt papír-pakliból azokat az ételeket, amikre gusztusom támad, vagy már régen főztem, vagy éppen hozzávaló van hozzá, vagy valamelyik családtag kedvence…stb. A gyerekeket és a férjemet is megkérdezem ilyenkor, ki mit enne a következő héten. Néha ők állítják össze az egész heti menüt. Hamar szétosztom a heti menütervet a napok mellé, néha cserélgetek rajtuk, mert ha tudom, hogy pl.szerdán csak ebédidőben érkezem haza, akkor nem készítek olyan ételt, amelyik órákig rotyogna a lábasban. Néha este főzöm meg a másnapi ebédet, ezzel is időt és energiát spórolva.
Karácsonyra 3 vagy 4 fogásos menüvel készülünk, hideg-meleg finomságokkal. Nem kell nagy dorbézolásra pocsékolni a pénzt, hiszen nem is tudunk többet enni, mint más napokon! Ha naponta 1-2 különlegességet tálalunk, akkor már ünnepi is lesz az étkezés. Ne felejtkezzünk el a az asztalterítésről sem, hiszen egy stílusosan díszített asztalnál finomabb lesz minden falat.
4. csakis listával megyek bevásárolni
Hétfő reggel szoktam bevásárolni, mert sokszor annyi minden marad a hét végéről, hogy aznap “maradékot” eszünk. Hétfőn takarítok, bevásárolok és mosok. Reggel gyorsan, a Reggeli Rutin után, “bedobok” egy adag mosást, és ha már lent vagyok a pincében, akkor megnézem az éléskamrát is. Van-e valami romlandó és mit kell feltöltenem. Ezután befejezem a bevásárlási listát és irány a piac meg az élelmiszerüzlet, attól függően, mit hol kell megvegyek.
5. szétosztom a feladatokat
ha családod van, akkor biztosan te is szivesen delegálod a részfeladatokat másoknak. Ha nem, akkor nyugodtan tedd! Ha a férjem nem is tökéletesen vásárol be, vagyis inkább túl tökéletesen vásárol, vagyis csak azt veszi meg, amit felírok, aminek persze szintén van előnye és hátránya, akkor is szuper érzés, hogy ő intézi el és én mást tudok elvégezni abban a 2órában. Néha csupán pihenni szoktam, mert ilyenkor csendes a ház.
Én így osztom szét a feladatokat, nemcsak karácsonykor:
Férj:
- bevásárlás
- hulladék eltávolítása
- papír-karton elhordása
- komolyabb postai ügyintézés
- kiégett karácsonyfa égők kicserélése
- ajándékpapír, dobozok beszerzése
- ajándékok beszerzése férfi rokonainknak
Gyerekek:
- ajándékcsomagolás
- konyhai apró-cseprő tevékenységek
- háziállatok etetése
- karácsonyi kekszek díszítése
- karácsonyi kártyák készítése
- ajándékkártyák elkészítése
- díszítés a házban, ház előtt, kertben
6. időben elkezdem az ajándékok beszerzését
Igen, tudom, hogy most december 9én ez a feladat túl késön érkezik, de mivel ide tartozik, beírom! Jó lesz jövőre!:-)
Szeptemberben kezdek el ötletelni. Egy kis füzet a társam, amelyik általában decemberre jócskán rojtossá változik a táskámban. Mivel mi áttértünk az ajándékutalványok ajándékozására, nem kell sokat törnöm a fejemet, már megint kinek mit ajándékozom. Az utalványok alatt ne (csak) vásárolt dolgokra gondolj. MI IDŐt ajándékozunk egymásnak. 5en vagyunk, így mindegyikünk kap 4 idő-ajándék-utalványt, amit egész évben beválthatunk. Ezek kívül mindenki 1 -1 könyvvel gazdagodik, hálaistennek mindenki szeret olvasni és ezt támogatjuk is azzal, hogy minden ünnepnapra (szülinap, iskolakezdés, projektek vége, karácsony) könyv jár- szinte már szertartás.
7. Saját készítésű ajándékok
Imádok saját készítésű ajándékot adni és kapni! Na erre azért kell idő és néha pénz is. De ezt is lehet tervezni és időben kivitelezni is. Ötletek saját készítésű ajándékokhoz:
FÉRFIAKNAK, fiúknak
- forraltbor fűszerkeverék egy kis üveg vörösbor társaságában, recepttel együtt
- saját készítésű könyvborító (esetleg beleillő könyvvel)
- könyvjelző családi fotókkal díszítve, varrva, ragasztva
- házi csoki az ajándékozott kedvenc ízvilágában (ajándékutalványt is lehet ajándékozni: Házi Csokigyár, tervezd meg kedvenc csokidat, mi elkészítjük neked)
- grillezéshez fűszerkeverék
- telefontáska
- fényképalbum
- asztali naptár családi fotókkal
- kulcstartó
- sós mandula
- jegyzettömb
- cipőtartó táska
- övtartó fogas
- jegyzetfüzet
- ceruzatartó
Részletesen “férfias” fotós ötletekről ITT olvashatsz tovább.
NŐKNEK, lányoknak
Ajándékok a konyhából:
- mézeskalács fűszerkeverék egy kis üvegcsében, recepttel együtt
- sütikeverék üvegben
- kész süti üvegben
- csokifélék, pralinék
- vaníliáscukor, fahéjascukor
Ajándékok a szépséghez:
- arcbőrradírPeeling testre
- ajakápoló
- testápoló
- szájfény
- lavendulás fürdősó
Csomagok:
- téli csomag: masszázsutalvány, fürdőhab, ajakápoló, torokcukorka, tea…
- wellnesz csomag: szépségápoláshoz dolgok, masszázsutalvány, illatosgyertya, füstölő…
- túlélőkészlet anyáknak: nassolnivaló cuccok, rágógumi, fejfájásra gyógyszer, Vitamin, Mascara, szájfény, minicsoki, energiaszelet….
Barkácsolás:
- könyvborító nőies szinekben
- könyvjelző
- ékszertartó
- csészés gyertya
- konyhai kötény
Benézhetsz hozzám a Pinteresten is, több mint 1000 ötletet találsz, nemcsak karácsonyi ajándékokhoz!
8. Időt ajándékozunk
erről írtam már az ajándékötleteknél. Nagyon örülök, hogy már 10 éve része ez az ötlet az ajándékozásainknak. A lényege az, hogy visszaadjuk a karácsonynak a konzummentes jellegét. Nem az a lényeg, hogy kinek milyen, mennyi, milyen drága ajándékot tudok venni, megdézsmálva és kiforgatva a háztartási költségvetést a keretből. Hanem hogy együtt legyünk, aki összetartozik, értékelni tudjuk egymás jelenlétét, hálásak legyünk a másiknak és a legszebb, amit adhatunk magunkon kívül, a velünk töltött idő illetve szolgáltatások a másiknak.
Ötletek az Ajándék Utalványokra, Kuponokra:
- elmegyünk együtt korcsolyázni
- teniszezünk egy órát
- meghívlak moziba a …….. filmre
- sütök neked pattogatott kukoricát és kiválaszthatsz egy mesét, házimozizunk
- ajándékozok neked egy szépség napot: fürdő, arcpakolás, testradír, masszázs….
- elmegyünk kettesben romantikus vacsorára
- elkészítem neked a kedvenc édességedet
- játszok veled egy egész napot, amit te szeretnél
- átrendezhetjük a szobádat együtt
- kiviszem helyetted a kutyát
- tervezz meg egy ágytakarót és én megvarrom neked
- csinálunk egy közös csajos délutánt a városban
- meghívlak egy kávéra
- pihenjünk együtt a…….fürdőben
- a hétvégén kirándulunk …………ba
- kapsz egy pihentető lábmasszázst
- fagyizzunk egy nagyot, te mondod meg, hová menjünk
Az ajándékutalványok a következő ünnepekig bármikor beválthatóak. Beszéljétek meg, hogy a ti családotok hogyan csinálja, meddig lehet beváltani, mikor kell előtte szólni…stb.
A mi gyerekeink is nagyon korán belejöttek a kártyák írásába, kortól függően nem kell nagy dolgokra gondolni. Segíthetünk is a gyerekeknek ötletelni. Nagyon jó érzés ezeket a kártyákat megkapni és persze az ünnepek után be is váltani !:-) A kártya kivitelezése is nagyon kreatív feladat, igazán kiélhetjük magunkat benne.
Mellékelek itt egy kis ízelítőt a mi kártyáinkból. Fogadd szeretettel.
9. Ételek- italok, édesség megrendelése vagy cserebüfé kipróbálása
Miért ne? Nincs sehol megírva, hogy nem lehet megkönnyíteni az adventi időszakot azzal, hogy nem a konyhában sürgünk-forgunk egész idő alatt, hanem megrendeljük a hiányzó “láncszemet”. Miért ne? nem is biztos, hogy az üzletben kell ezt megtennünk, lehet hogy ismerőseink között is akad, aki imád sütni és ideje is van erre- vehetünk tőle is 1-1 adag karácsonyi aprósüteményt, vagy bejglit. Az italokat is meg lehet rendelni, nem is olyan sok a pénzbeli különbség, ha te veszed meg vagy megrendeled az itókát. Egy nagy előnye mindenképpen van, ha más hozza házhoz az üvegeket : nem kell cipekedned!
Ha van kamaszfiú ismerősöd, megbízhatod őt is az italok beszerzésére egy kis zsebpénz kiegészítéseként. Mindketten jól jártok és a lényeg, hogy megspórolsz 1-2 órát, amit másra töltesz el.
Cserekeksz akció
Nálunk nagyon bevált a baráti körben a kekszek cserélése, elosztása. 2féle verzióban is csináltuk:
- változat: az egyik közös délután összejöttünk gyerekestől és mindenki hozott 2féle keksztésztát. A gyerkőkkel együtt kiszaggattuk, majd a sülés után testvériesen elosztottuk őket. Vicces délutánt lehet így eltölteni, karácsonyi zene mellett huncutkodni! Nagy előnye, hogy egy baráti körben eltöltött csodaszép délutánt élvezhetsz a gyerekekkel együtt. Hátránya, hogy annál kell találkozni, akinek a legnagyobb a konyhája és egy kis felfordulásra azért számolni kell.
- változat: nincs közös sütés, mindenki otthon a saját konyhájában a saját gyerekével készíti el a kekszeket, majd szétosztja annyi csomagra, ahányan részt vesznek a cserekeksz akcióban. Ez után csak röviden kell találkozni hogy a zsákok megtalálják új gazdáikat és mi is adoptálhassunk mások remekműveiből.
Persze ezt az ötletet bármilyen ételre ki lehet(ne) terjeszteni, még a karácsonyi büfére valókkal is működik.
Remélem, valamelyik ötlet tetszett és úgy sikerül a karácsonyod és az előkészületek, ahogyan szeretnéd: családod körében, stresszmentesen, nevetve, vidáman, játsza és falatozva:-)
Csodás ünnepeket!
Szép napot!
KarrierMama
Kommentek